Oxford Ayakkabı

Moda, geçmişten günümüze kadınların ilgisini çeken unsurlardan biridir. Kıyafetler ve kişilerin tarzları, moda ile buluşunca özgün detaylar ortaya çıkmaktadır. Bu özgün detaylar ise çeşitli aksesuarlar ile tamamlanmaktadır. Aksesuarlar, yalnızca kıyafetinizin ve tarzınızın bütün durmasını ve şık olmasını sağlamazlar. Bununla birlikte kişiliğinizin dışa yansımasıdır. Bu sebeple üzerinizde taşımak için seçilen her parça, bir anlam taşımaktadır.

 Kadınlar benliklerinde bazı duyguları daha baskın taşımaktadır ve bu duygular kişisel özellikleri ile birleştiğinde giyim tarzlarını oluşturmaktadır. Kimi kadın daha kadınsı, kimi kadın daha duygusal ve romantik, kimi kadın daha salaş, kimi kadın daha etnik, kimi kadın daha otantik, kimisi daha sportif veya kimisi daha maskülen ve ağırbaşlı görünmekten hoşlanabilmektedirler. Bu benimsenmiş tarzlar ana hatları ile kıyafetlerle vurgulansa da ayakkabılar, tarzların tamamlayıcı parçalarıdır.

 Kadın Oxford Ayakkabı

 Kadın tarzlarından en belirgin ve karakterli duruş sergileyenlerinden bir tanesi maskülen tarzdır. Bu tarzın kıyafet seçimleri çok sade, genellikle takım elbise, pantolon ceket veya sade gömleklerden oluşmaktadır. Aksesuar olarak erkeksi parçalar sıklıkla tercih edilmektedir. Ana tamamlayıcı aksesuar olan ayakkabı seçiminde ise en sık tercih edilen ayakkabı modeli kadın oxford ayakkabı modelidir.

 

 Kadın oxford ayakkabı, genellikle önden bağcıklı bir erkek makosen ayakkabıyı andırsa da deri dokusu, tabanı gibi detaylar bir miktar kadınsılık katmaktadır. Genellikle düz taban olması, topuklu ayakkabı giyemeyen veya rahatına düşkün kadınların da mu modelleri tercih etme nedenlerindendir. Toplantı ve resmi alanlarda uzun süre ayakta vakit geçirmesi gereken kadınlar, topuklu ayakkabı yerine şık kombinlerinin tamamlayıcısı olarak kadın oxford ayakkabı modelini tercih etmektedirler.

  Kadın Oxford Ayakkabı Modelleri

 Maskülen tarzın ana unsuru olan kadın oxford ayakkabı modelleri, spor, şık ve günlük olarak üç grupta incelenebilir. Düğün veya toplantı gibi şık davetlerde kullanılan daha sert veya düz tabanlı, rugan veya düz deri gibi dokuları minimum olan, bağcık detaylı ayakkabılar sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte bu ayakkabılar daha günlük kıyafetlerle gündelik olarak da kullanılabilmektedirler. .Elle markasının Miah ayakkabı modeli, toplantı ve şık davetlerde kullanılabilecek bir ayakkabı modelidir.

 Ancak daha spor veya gündelik kullanıma yakışan oxford ayakkabı modelleri, dokulu, daha kalın veya düz tabanlı, tercihen yumuşak dokulu veya formu çok keskin hatlardan oluşmayan bağcıklı veya bağcıksız modellerden oluşabilmektedir. Elle markasının Gianna modeli, günlük kullanımda kot pantolonlarla dahi çok rahat kombinlenebilecek bir parçadır. Bunlarla birlikte şık veya günlük kullanıma uygun, risksiz, babet ayakkabı modeline yakın düz oxford ayakkabı modelleri de mevcuttur. Elle markasının Janiya modeli ise bu tarz babet kadın oxford modellerine bir örnektir.